Türk Kardiyoloji Derneği Arşivi
Sentetik kanabinoid kullanımını takiben gelişen atriyum fibrilasyonu [Turk Kardiyol Dern Ars]
Turk Kardiyol Dern Ars. 2017; 45(4): 362-364 | DOI: 10.5543/tkda.2016.70367

Sentetik kanabinoid kullanımını takiben gelişen atriyum fibrilasyonu

Tolga Han Efe, Mehmet Ali Felekoglu, Tolga Çimen, Mehmet Doğan
Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kardiyoloji Kliniği, Ankara

Esrar ve sentetik kanabinoidler olarak adlandırılan esrarın sentetik formları eğlendirici ilaçlardır. Bonzai bir tür sentetik kanabinoiddir. Esrar ve sentetik kanabinoidlerin kötüye kullanımı sonrası aritmi, miyokart enfarktüsü ve ani kalp ölümü gibi kötü sonuçlu kardiyovasküler olaylar bildirilmiştir. Biz burada bonzai kullanımı sonrası acil servise atriyum fibrilasyonu ile kabul edilen ve gözlem sırasında sinüs ritmi tekrar sağlanan, 23 yaşında, öncesinde sağlıklı olan bir erkek bireye ait vakayı sunduk.

Anahtar Kelimeler: Atrial fibrillasyon, bonzai, sentetik kanabinoid.

Atrial fibrillation following synthetic cannabinoid abuse

Tolga Han Efe, Mehmet Ali Felekoglu, Tolga Çimen, Mehmet Doğan. Atrial fibrillation following synthetic cannabinoid abuse. Turk Kardiyol Dern Ars. 2017; 45(4): 362-364

Sorumlu Yazar: Tolga Han Efe, Türkiye
© copyright 2017 TKD Arşivi
LookUs & Online Makale